Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie

31 sierpnia wybraliśmy się na daleką i bardzo ekscytującą wycieczkę do Pacanowa, który od pewnego czasu stanowi europejską stolicę bajki. Długo wyczekiwana wycieczka dla dziecięcego zespołu tanecznego Iskierki działającego w Domu Kultury w Tarnawie stała się faktem oraz zwieńczeniem wakacji.
Czas oczekiwania na wejście do Centrum Bajki umilało nam towarzystwo przesympatycznego Koziołka Matołka, który obdarowywał nas kolorowankami ze swoją podobizną oraz zachęcał do zabawy w sali wypełnionej mnóstwem atrakcji.
Dla dzieci najbardziej oczekiwanym momentem było wejście w świat bajek. Każdy uczestnik miał możliwość otrzymania tajemniczej mapy i wejścia do tej krainy mysią dziurką.
Już na samym początku dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą poprzez rozpoznawanie przedmiotów pochodzących z różnych bajek, interaktywna zabawa polegająca na doprowadzeniu bajkowej postaci do kraju, z którego się wywodzi. Wspaniała okazała się także wycieczka bajkowym pociągiem, gdzie wróżka zaprosiła wszystkich do podróży z bajką pod wodą, w kopalni, na lądzie , w kosmosie. A tam czekały same bajkowe postacie- elfy, krasnale. trolle, syreny, wróżki, Pan Twardowski, smoki i Koziołek Matołek. Następnym punktem był pobyt w czarodziejskim ogrodzie (odpoczynek przy kwiecie paproci i słuchanie bajek), odkrywanie tajemnic bajek polskich, projekcja filmu animowanego „Koziołek Matołek” w Antresoli Na Pniu, pokonanie Skał Strachu czy wreszcie wizyta w Skarbnicy Bajek.
Zwiedzanie Centrum Bajki nie było jedyną atrakcją tego dnia, po założeniu na stopy krasnoludkowych butków dzieci miały okazję obejrzeć w Małym Teatrze spektakl pt; „Mała Syrenka”. Dodatkowa atrakcją dla dzieci była możliwość obejrzenia z bliska marionetek, pacynek i kukiełek.
Po spektaklu udaliśmy się do ogrodu zmysłów z altanami, który otacza ten budynek, a także kuźni, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki „120 Przygód Koziołka Matołka”. Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr.
Po tak dużej dawce emocji i wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do domu.