Jasełka w Domu Kultury – Tarnawskie Herody

Herody to widowisko ludowe opowiadające  historię Trzech Króli szukających Nowo narodzonego Jezusa i o królu Herodzie, odgrywane przez orszak kolędniczy wędrujący przez miasta i wioski dawnej Polski. Przedstawienie oparte o fragment ewangelii opisuje rzeź niewiniątek i śmierć króla Heroda.
Wystawiane było w domu gospodarza. Ten, w podziękowaniu za trud przygotowania przedstawienia obdarzał kolędników pieniędzmi, jedzeniem oraz innymi darami. Tak też się działo w Tarnawie,
 gdzie dawnymi laty w okresie świątecznym wędrowały takie orszaki.
Nasz Dom Kultury od wielu lat stara się kultywować tak piękną tradycję.
Tym razem w rolę kolędników wcieliły się dzieci i młodzież działające przy naszej placówce.
W dniu 20 stycznia 2019r. w Sali widowiskowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnawie zebrali się aktorzy, przedstawiciele samorządu gminy, kościoła, zaprzyjaźnionych instytucji, a na widowni mieszkańcy naszej miejscowości, by o godzinie 16:10, obejrzeć przedstawienie jasełkowe „Tarnawskie Herody”.

Na scenie zaprezentowała się Święta rodzina, Trzej Królowie, nie zabrakło też aniołków, pastuszka, Żyda, turonia oraz króla Heroda o duszę którego diabeł walczył ze wspaniale ucharakteryzowaną kostuchą. Na tradycyjną kolędę tarnawską zawsze składało się także granie i śpiewanie pastorałek.
Nie mogliśmy więc pominąć tego jakże miłego dla Wszystkich zebranych punktu programu.
Na zakończenie Zespół tańca nowoczesnego zaprezentował krótki zwiastun układu tanecznego, przygotowany podczas zajęć odbywających się w Domu Kultury  przez  Wojciecha Kęskę.

W przygotowanie widowiska Jasełkowego zaangażowani byli Monika Weber, Angelika Korda i Piotr Musiał na akordeonie przygrywał Dariusz Kruczek.
Pragniemy gorąco podziękować wszystkim zaproszonym gościom, licznie zebranej publiczności za przybycie i obecność.

Tekst Monika Weber Zdjęcia Piotr Musiał