Święto Plonów – Dożynki 2021

29 sierpnia 2021 roku mieszkańcy Gminy Łapanów dziękowali za tegoroczne plony i wyrażali wdzięczność rolnikom za trud i za to, że nie zabraknie chleba na polskich stołach.

Organizatorem Tegorocznych Dożynek było Sołectwo Kobylec. Obchody rozpoczęto od poświecenia wieńca dożynkowego w kościele parafialnym w Łapanowie.

Dopełnieniem uroczystości był obrzęd na rynku w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Łapanowianie oraz Kapeli Łapanowianie. Pięknym akcentem był taniec polonez. W korowodzie na ¾ z mieszkańcami wzięli udział miedzy innymi : Wiceminister Edukacji Narodowej Włodzimierz Bernacki, Wicestarosta Powiatu Bocheńskiego Ryszard Drożdżak, Wójt Gminy Łapanów Andrzej Śliwa, Przewodnicząca Rady Gminy Celina Jacewicz. Zwieńczeniem obrzędu było pokrojenie chleba i rozdanie mieszkańcom. Jak na tradycje przystało  honory czynił Sołtys Wsi Kobylec Pan Adam Kogut  wraz z Panią Radną Kingą Węglarz.

Na Gminnych Dożynkach nie mogło zabraknąć najmłodszego pokolenia. Na scenie prezentował się przedszkolny Zespół Pieśni i Tańca „Pawie Piórko”. Uczniowie Publicznego Przedszkola wprowadzili widzów w klimat ludowy autorska piosenką, która dała im pierwsze miejsce w konkursie przeprowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny w promujący program Spis Ludności 2021.

Podczas uroczystości swój Jubileusz obchodził Zespół Pieśni i Tańca Łapanowianie. 10 lat minęło jak jeden dzień …Ze sceny w stronę członków zespołu, kapeli oraz instruktorów popłynęła moc życzeń i gratulacji . Władze Gminy, Dyrektor Centrum Kultury Gminy Łapanów oraz Młodzież w szczególny sposób uhonorowali Panią Helenę Katarzynę Sidor – Serwinowską- animatora kultury, wieloletniego choreografa i instruktora polskiej kultury ludowej.  To Pani Kasia jest autorem sukcesu Kapeli Łapanowianie i Zespołu Pieśni i Tańca Łapanowianie.

Od godziny 15:00 rynek wypełnił się stoiskami Kół Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych wystawców. Przybyli goście mogli zasmakować regionalnych przysmaków oraz zakupić rękodzieła.

Imprezą współtowarzyszącą była akcja „ Zaszczep się z KGW” dzięki pomocy i zaangażowaniu Koła Gospodyń Zaradne Mamy ze Zbydniowia.

Jak na biesiadę przystało degustacje umilała muzyka płynąca z głośników. Do wspólnego śpiewania zapraszali akordeoniści z Kobylca. Do tańca zachęcał debiutujący zespół „Zakręceni” oraz energetyczny Two Way.