Finał projektu „Wyśpiewać Naszą Historię”

19 listopada 2012 r. w Szkole Podstawowej w Łapanowie odbył się koncert który był zwieńczeniem projektu „Wyśpiewać Naszą Historię”. Termin realizacji projektu 5 marca – 30 listopada 2012 r. W tym czasie odbywał się konkurs pod hasłem „W poszukiwaniu zapomnianej pieśni” w którym to dzieci zwracały się do starszego pokolenia o pomoc w przypomnieniu pieśni patriotycznej kultywowanej na obszarze naszej Gminy. Następnie zebrany materiał został opracowany przez młodych kompozytorów  – studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Finałem w/w projektu była muzyczna lekcja historii zaprezentowana przez chór szkolny „Nasza Harmonia” który powstał podczas wcześniej realizowanego projektu wspólnie z Centrum Kultury w Łapanowie, Stowarzyszeniem Przyjaciół Chóru Polskiego Radia i Szkołą Podstawową w Łapanowie właśnie pod nazwą „Nasza Harmonia”. Niezwykła lekcja historii zgromadziła w szkolnej auli społeczność szkoły, zaproszonych rodziców oraz osoby które podzieliły się z uczniami pamięcią o patriotycznej pieśni z okolic Łapanowa.

Celem projektu było:

Świadome budowanie wartości „małej ojczyzny” przez uczestników projektu.

Upamiętnienie Dnia Niepodległości w formie muzycznej lekcji historii.

Zgromadzenie trwałego zapisu miejscowej tradycji pieśni patriotycznej.

Organizatorem projektu było: Stowarzyszenie Sympatyków Collegium Cantorum w Krakowie.

Uczestnicy projektu: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego w Łapanowie, Polisch Chamber Voices (zespół wokalny Polscy Kameraliści pod kierunkiem Pana Janusza Siadlaka, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski. Za przeprowadzenie projektu ogromne słowa uznania i podziękowania należą się: Pani Katarzynie Freiwald, Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Collegium Cantorum, Dyrektor PSP Pani Dorocie Twaróg, nauczycielom historii i muzyki oraz uczniom, rodzicom i wszystkim którzy wsparli w/w projekt.

Dyr. CKGŁ

Michał Paszkot