Dożynki Parafialne w Sobolowie

Zgodnie z coroczną staropolską tradycją 15 sierpnia pod Dom Kultury w Sobolowie podjechały zaprzęgi konne z udekorowanymi wozami, na których delegacje z poszczególnych wiosek przywiozły wieńce dożynkowe wyplecione z kłosów zbóż, ozdobione kwiatami, warzywami i owocami.

Dożynki to piękne i radosne święto, wieńczące długie miesiące rolniczego znoju. Korowód dożynkowy, na czele którego szły dzieci, członkowie zespołu ludowego „Sobolowianie” oraz kapela ludowa „Łapanowianie” udał się do kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych.
W uroczystej procesji mieszkańcom wsi towarzyszył Wójt Gminy Łapanów – Jan Kulig, Przewodniczący Rady Gminy – Andrzej Śliwa wraz z małżonką oraz Dyrektor Centrum Kultury Gminy Łapanów – Michał Paszkot. Uroczystą sumę tego dnia koncelebrował ks. Mirosław Rabijasz. Podczas mszy świętej śpiewem dziękowaliśmy Bogu za bezpieczne żniwa i tegoroczne plony, składając jednocześnie dary w postaci chleba, owoców i warzyw. Po zakończonej eucharystii wszyscy parafianie oraz zaproszeni goście udali się na plac kościelny, gdzie zostali poczęstowani domowym ciastem i wiejskim chlebem, przygotowanym przez panie z KGW Sobolów. Przy dźwiękach ludowych melodii podziwialiśmy także konny obchód wokół dziedzińca kościelnego. Jednym słowem było barwnie kolorowo i śpiewająco.
          Uroczystości dożynkowe to jedne z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych. Okres wyjątkowy, który pozwala na podsumowanie całorocznej pracy rolnika, okazja także do podziękowania naszemu Stwórcy za płody ziemi, które udało się zebrać by wyżywić rodzinę ludzką. Składamy gorące podziękowanie wszystkim tym, którzy wzięli udział w tej pięknej uroczystości.